Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Anasayfa
Sağlık Kitapları
Sağlıklı ve Doğal Yaşam
Şifalı Bitkiler
Sağlıklı Beslenme
Zayıflama ve Diyet
Cinsellik Eğitimi
Hamilelik, Doğum ve Sezaryen
Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı
Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi
Tıp Sözlükleri

Tıp Sözlükleri

Tıp Terimleri Sözlüğü (Ciltli)
Prof. Dr. İsmet Dökmeci - İSTANBUL MEDİKAL YAYINCILIK

Bizdeki gibi kendi dilinde eğitim yapan, anglo-sakson dışı ülkelerde, tıp sözlüklerinde yer alan yabancı sözcük ve terimler, kendi dil kurallarına uygun olarak yazılmakta ve okunmaktadır. Ülkemizde de tıp eğitim dilinde ve Türkçe bilimsel yayınlarda, yabancı sözcükler Türkçe fonetiğe uygun bir şekilde yazılmakta ve okunmaktadır.
Ancak, bunun ne şekilde yapılacağını gösteren ne bir eğitim programı, ne bir yayın ne de bir tıp sözlüğünün bugüne kadar hazırlanmamış olması, bizi 12 yıl süren zorlu bir uğraştan sonra, günümüz tıp eğitim terminolojisine uyumlu, 55 bin İngilizce ve Türkçe sözcük ve terimden oluşan "Türkçe Okunuşlu Büyük Tıp Sözlüğü"nü hazırlamaya zorladı. 2003’te yayınlanan ve kısa sürede büyük ilgi gören bu sözlüğün bir yıl sonra yoğun istek üzerine, yeniden düzenlenmiş, 64 bin sözcük içeren 2. baskısı çıkarıldı.
Diğer taraftan lisans düzeyinde eğitim veren tıp ve diğer sağlık bilimleri alanındaki öğrenciler için yararlı olacağını düşündüğümüz, daha dar kapsamlı içerik ve açıklamaları olan bu "Türkçe Okunuşlu Tıp Terimleri Sözlüğü"nü özetleyerek hazırladık. Bu sözlüklerin hazırlanmasında yerli ve yabancı çok sayıda sözlük, temel tıp yayınları, tanınmış ansiklopediler ve Türk Dil Kurumu yayınlarından yararlanılmıştır.

(Ayrıntılı bilgi ve Satın Almak için kitap kapağına tıklayınız)


Büyük Ülker Tıp Terimleri Sözlüğü
Dr. Süreyya Ülker - İNKILAP KİTABEVİ

Latince-Türkçe
Türkçe-Latince
Tıp Terimleri Sözlüğü
İlk kez 90.000 tıp teriminin açıklaması değil terim olarak Türkçe karşılıkları, tıpdışı anlamları. Tıbbi botanik, fizik, kimya, zooloji terimleri.


Tıp Sözlüğü
Pars Tuğlacı - TÜRKMEN KİTABEVİ

Bir yabancı dili iyi bilmek bile, o dil ile kendi dilimiz arasındaki sözlüklere olan ihtiyacı kaldırmaz. Terim ve tanımların birinci derecede önem taşıdığı Biyolojik Bilimler'de ve Tıp'ta ise iyi bir sözlük en gerekli bir rehberdir. Yazı ve dil devrimlerimiz, imla ve gramer kadar ana kitaplar olan sözlük ve ansiklopedilerin de yenilenmesini zorunlu kılmıştır. 50 yıldan beri bu uğurda çabaların harcanmış olduğunu kabul ederken, özellikle bilim terimleri üzerinde tutarlı sözlüklere henüz sahip olmadığımızı da kabul etmek zorundayız. Bu noksan, başlıca yetkili bir bilimler akademisinin terimleri kesin olarak tespit etmemiş olmasına bağlanabilir. Cumhuriyet döneminde kişisel çabalarla yayınlanan ilk Tıp Sözlüğü sayılan (UNAT, E.K., Türkçe Tıp Terimleri Toplantısı, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yayınları, İst., 1982, s.8, 12) bu Sözlük, 1964'de yayınlandığında, tıp öğrencilerimize belirli ölçüde yardımcı olmuştu. Ancak kitabın ilk baskısından bugüne 26 yıl gibi oldukça uzun bir süre geçtiğini ve bu süre içinde tıp terminolojisinde meydana gelen gelişmeleri göz önünde bulundurarak Sözlük'ü yenilemek gereğini duyduk. Dört baskı yapan eski Sözlük'ün kelime hazinesini binlerce yeni terimlerle zenginleştirmeye çalıştık. (Pars TUĞLACI)


Acil Hastalarda Teşhis Tedavi Uygulaması Reçete
Dr. Şükrü Güvenç - SORUN YAYINLARI

Dr. Şükrü Güvenç "Acil Hastalarda Teşhis ve Tedavi Uygulaması Reçete, isimli çalışmasını, halen yatmakta olduğu cezaevi koşullarında hazırladı. Elinin altında hiçbir ciddi kaynak ve malzeme bulunmamasına karşın bu türden bir sorumluluk altına girmesi, cezaevlerini birer üretim yerine çevirmesini bilenlerin cüreti ve harcıdır.


Sağlık Terimleri Sözlüğü
Prof. Dr. Mustafa Güler - TİMAŞ YAYINLARI

"Her şeyin başı sağlıktır" denir.
Hayat boyu, ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmayan sayısız hastalık ve bedensel şikayetlere karşı, vücudumuzun uyarılarını anlamamıza yarıyacak çok önemli bir tıp sözlüğü olma özelliği taşıyan bu kitapla vücudunuzu daha yakından tanıma imkanını elde edeceksiniz.


Ülker Tıp Terimleri Sözlüğü
Dr. Süreyya Ülker - İNKILAP KİTABEVİ


Tıp Terimleri Sözlüğü (Karton Kapak)
Prof. Dr. İsmet Dökmeci - İSTANBUL MEDİKAL YAYINCILIK

Lisans düzeyinde eğitim veren tıp ve diğer sağlık bilimleri alanındaki öğrenciler için yararlı olacağını düşündüğümüz, daha dar kapsamlı içerik ve açıklamaları olan bu "Türkçe Okunuşlu Tıp Terimleri Sözlüğü"nü özetleyerek hazırladık. Bu sözlüklerin hazırlanmasında yerli ve yabancı çok sayıda sözlük, temel tıp yayınları, tanınmış ansiklopediler ve Türk Dil Kurumu yayınlarından yararlanılmıştır.

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim