Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Haberler Anasayfa
 Genel Sağlık
 Çocuk Sağlığı
   Çocuk Hastalıkları
   Büyüme ve Gelişime
   Çocuklarda Beslenme
 Ağız ve Diş Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Kadın Sağlığı
 Gebelik
 Ruh Sağlığı
 Spor ve Sağlık
 Spor Aletleri
 Erkek Sağlığı
 Dengeli Beslenme ve Diyet
 Alerji ve Enfeksiyon
 Kalp ve Damar Sağlığı
 Göz Sağlığı
 Ortopedi
 Tamamlayıcı Tıp
 Cilt Sağlığı
 Sindirim Sistemi

Adölesan (Ergenlik) Çagi Çocuklarda Beslenme

Ergenlik çaginda büyüme hizlidir. Hizli büyüme ve gelisme ise enerji ve besin ögelerine ihtiyaci arttirir. Gencin artan ihtiyaçlarinin karsilanmasinda çesitli sorunlar ortaya çikabilir.

Ergenlik; fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hizli büyüme, gelisme ve olgunlasma süreçleriyle çocukluktan yetiskinlige geçis dönemidir.Ergenlik çagi 12-18 yas grubunu içerir. Ergenlik çaginin genellikle kizlarda 10-12, erkeklerde ise 11-14 yaslar arasinda basladigi kabul edilmektedir.

Ergende beslenmenin önemi
Ergenlik çaginda büyüme hizlidir. Hizli büyüme ve gelisme ise enerji ve besin ögelerine ihtiyaci arttirir. Gencin artan ihtiyaçlarinin karsilanmasinda çesitli sorunlar ortaya çikabilir. Bu sorunlarin bir bölümü gencin yasam sekliyle, bir bölümü ise bilinçsizlik nedeniyle kazanilan hatali aliskanliklarla ilgili olabilir. Sorunlarin giderilip, gencin saglikli büyüme ve gelismesini saglayacak beslenme kosullarina kavusturulmasinda ve ileriki yasaminda sagligini olumlu etkileyecek aliskanliklarin kazandirilmasinda aileye, okula ve toplumun diger kurumlarina önemli görevler düsmektedir.

Ergenlik çaginda gözlenen baslica degisiklikler sunlardir:
• Vücut seklinde cinsiyet hormonlarina bagli degisiklikler görülür. Özellikle vücuttaki yag dokusunda, kas ve kemik yapisinda degisiklikler olur. Kiz çocuklarda gögüs ve kalçalar belirginlesir. Erkeklerde ise kalçalar küçülür, vücut adaleli ve az yagli bir görünüm alir.
• Psikolojik degisiklikler nedeniyle çocuk aile ile bagimliligini yitirebilir ve etrafini umursamaz bir davranisa girebilir. Bunun sonucu olarak çocuk ailesinden çok arkadaslarina yönelir; onlarla birlikte olmak ister.
Yemek zamanlarinda arkadaslari ile birlikte olmaktan hoslanir.
Hizli büyümeye ek olarak gencin sporla ugrasmasi enerji ve besin ögelerinde artisa neden olur. Çesitli spor dallarinin ne miktarda ek enerji gerektirdigi ve bunu karsilamak için diyetin özelligi konusunda gençlere yeterli bilginin verilmesi ve bilinçlendirilmeleri gerekir.

Bu dönemde yanlis uygulanan zayiflama diyetleri yetersiz ve dengesiz beslenme nedenidir. Genç kendisini filmlerde, gazete ve dergilerde gördügü kisilere benzetme özlemi içinde onlarin ögütlerini uygulama hevesine kapilabilir. Bedensel hareketler arttirildigi, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edildigi sürece kaslarin gücü artar ve sismanlik önlenir, kemik mineral yogunlugu artar.

Yetersiz beslenme sonucu gençlerde artan besin ögeleri ihtiyaçlarinin karsilanamamasi, saglik kurallarina uyulmamasi sonucu barsak parazitlerinin varligi, diyette C vitamininin yetersiz düzeyde alinmasi, kizlarda menstürasyon kansizligin nedenleri arasindadir.

Dis çürükleri gençlerde önemli saglik sorunlarindandir. Ülkemizde yapilan arastirmalara göre dis çürüklerinin görülme sikligi U-70 arasindadir. Asiri seker tüketimi, sularda flor azligi, yetersiz beslenme, dis bakimi ve temizliginin yeterince yapilmamasi sonucu görülür.

Basit guatr besinler ve su ile iyodun yetersiz alinmasi sonucu çocuklarda ve gençlerde önemli bir saglik sorunudur. Bu nedenle iyotlu tuz kullanilmalidir.

Ergenin beslenme özellikleri
Saglikli beslenmenin yani sira çocuklarin daha hareketli bir yasam tarzi benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttirilmasi ve bu konuda desteklenmeleri çocuklarin sosyal, zihinsel ve bedensel gelisimlerine önemli katkilar saglayacaktir.

Ergenlik çagi gençlerin yeterli ve dengeli beslenmeleri büyüme ve gelisme hizlandigi için daha da önemlidir. Beslenme gencin yasina göre boy uzunlugu ve vücut agirliginin saptanmasi ile degerlendirilir. Ayak üstü beslenme (fast food) veya abur-cubur beslenme aliskanligi çocuk ve gençler arasinda yaygin olarak görülmektedir. Aslinda bu tip beslenme günümüzde insanin hizli yasam temposu nedeniyle olusmustur. Bu tür beslenme ile enerjinin @-50'si yagdan gelmektedir. Bu yagin çogunlugu doymus yaglardan olusmaktadir.

Diyetteki doymus yag miktari ve serum kolesterol düzeyi ile kalp-damar hastaliklari arasinda iliski oldugu bilinmektedir. Bu hastaliklar yetiskinlerde görülmesine karsin temelleri çocukluk çaginda atilmaktadir. Genellikle ayak üstü beslenmede A ve C vitaminleri, kalsiyum, posa tüketimi yetersizdir, yag ve tuz tüketimi ise yüksektir.

Bu yas grubunun diger bir yanlis aliskanligi da ögün atlamadir. En çok atlanan ögün ise sabah kahvaltisidir. Sabah kahvaltisi insanlar için önemli bir ögündür.

Ergenlik çaginda özellikle kizlarda yemek yeme ile ilgili bozukluklar olarak anoreksiya nervosa ve bulimia nervosa görülmektedir. Genç kendi kendini kusturmakta, laksatif ve diüretik ilaçlar kullanmakta ve sagligi bozulmaktadir.Genç, bir deri bir kemik görünümünü almaktadir ve bu durumlarda gencin psikiyatrik tedavi görmesi gerekmektedir. Sorunlarin nedenlerinin arastirilmasi gerekmektedir.

Halk Sagligi Genel Müdürlügü; 16.03.2018
İlgili Haberler
Adölesan (Ergenlik) Çagi Çocuklarda Beslenme
16.03.2018
Bebek Beslenmesi
16.03.2018
Okul Öncesinde Saglikli Beslenme
07.03.2018
Bebeklerde Uyku
21.12.2010
Çocukların Uğrayabileceği Potansiyel Ev Kazaları
20.12.2010
Anne Sütü ve Emzirme
15.12.2010

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

İletişim   |   Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim