Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Haberler Anasayfa
 Genel Sağlık
   Son Dakika
   Hastalıklar
   Organ Nakli
   Hormonlar
 Çocuk Sağlığı
 Ağız ve Diş Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Kadın Sağlığı
 Gebelik
 Ruh Sağlığı
 Spor ve Sağlık
 Spor Aletleri
 Erkek Sağlığı
 Dengeli Beslenme ve Diyet
 Alerji ve Enfeksiyon
 Kalp ve Damar Sağlığı
 Göz Sağlığı
 Ortopedi
 Tamamlayıcı Tıp
 Cilt Sağlığı
 Sindirim Sistemi

NISASTA BAZLI SEKERLERIN (NBS) SAGLIGA ETKILERI

Bakanligimiz Bilimsel Kurulu'nun konuyla ilgili bilimsel çalismalar ve ilgili raporlarin da dikkate alindigi degerlendirmeleri neticesinde vatandaslarimizin sagliginin korunmasi için Nisasta Bazli Sekerler (NBS) ve seker kullanimi konusundaki görüs ve tavsiyeleri asagida sunulmaktadir:

Sofra sekeri veya çay sekeri olarak bilinen sakkaroz (sukroz) %50 glikoz ve %50 fruktozdan olusmaktadir.

Dünyada yiyecek ve içeceklerde sakkaroz (sükroz) yani sofra sekerinden sonra ikinci büyük kullanim payina sahip tatlandirici türü ise Nisasta Bazli Sekerlerdir (NBS). Yüksek Fruktozlu Misir Surubu olarak da bilinen NBS, en çok ve ucuz olarak misirdan, ayrica patates, bugday, kasava (tapioka) gibi bitkilerden elde edilir. NBS'in içeriginde degisen oranlarda fruktoz ve glukoz bulunmaktadir(%58 glikoz-%42 fruktoz veya%45 glikoz-%55 fruktoz,). Sakkaroz yani sofra sekerindeki glukoz ve früktoz moleküler düzeyde bagli iken, NBS'de yer alan fruktoz ve glukoz sivi formda serbest yüzer haldedir.

Son zamanlarda artan obezite ve kronik hastaliklarin nedenlerini arastiran bilimsel çalismalarda seker metabolizmasi özellikle de sofra sekeri ve NBS'in yapisinda bulunan früktoz metabolizmasi üzerinde yogunlastigi gözlemlenmektedir.

Metabolizmada glikoz uyarisi ile salgilanan insülin tokluk hormonu olan leptini uyarir ve açlik hormonu grelini ise baskilar. Bunun sonucunda tokluk merkezi uyarilarak yeme davranisi sonlanir. Fruktoz ise insülini çok az uyarmamaktadir. Bu durumun fazla seker tüketimine, insülin salgilanamamasi, tokluk hissi gelismemesi ve yeme davranisi devam ettigi için obeziteyi tetikledigi ileri sürülmektedir.

Fruktozun karaciger içindeki metabolizmasi da glukozdan farklidir. Fruktozun yikimi glikozdan daha hizlidir ve hizla yag asitlerine dönüsmektedir. Bu durumun KC yaglanmasi, fibrosis ve siroz gelisebildigi yönünde çalismalar bulunmaktadir.

Fruktoz glikoza göre daha tatlidir ve beyinde istah artirici hedonik yolaklari uyaran etkisi oldugu yönünde de çalismalar bulunmaktadir. Fruktozlu ürünlerin tüketimi özellikle bebeklik ve çocukluk yaslarinda damak tadinin sekerli ürünler dogrultusunda gelismesini kolaylastirmaktadir.

Fruktozun barsak florasi ve mikrobiyatasi degisikligine neden oldugu yönünde de çalismalar bulunmaktadir. Fruktoz, glikozdan farkli olarak kanda ürik asit artisina da neden olmakta, gut hastaligini tetikleyebilmekte ya da var olanlari siddetlendirmektedir.

Sekerli(sakkaroz ve NBS) besinlerin asiri tüketilmesi sonucunda (yüksekfrüktoz içeren -%55 ve üzeri-misir suruplari daha tatli olduklari için daha fazla tüketilebilmektedir) gereginden çok yeme davranisi, insülin direnci gelismesi ve obezite, diyabet, kalp damar hastaliklari ve eslik eden hastaliklara yol açtigi yönünde çalismalar bulunmaktadir.

Sakkaroz ve NBS içeren besinlerin fazla tüketimi metabolik hastaliklarin yani sira obezite ile iliskili çesitli kanser türlerinin (kolon kanseri, pankreas, karaciger ve meme kanseri gibi) gelisimine de zemin hazirlamaktadir.

Avrupa Gida Güvenligi Otoritesi (EFSA), yüksek seker aliminin ve yüksek seker içeren gidalari kullaniminin vücut agirliginin artisina etki edebilecegini vurgulamistir.

Avrupa Birligi tarafindan saglikli beslenmenin tesvik edilmesi ve özellikle endüstrinin seker azaltma yolunda reformülasyon yapmasi önerilmektedir.

Obezite ve iliskili hastaliklar tüm ülkelerde oldugu gibi ülkemiz için de giderek artan bir problemdir. Ülkemizde 15 yas üzeri yetiskinlerde obezite sikligi %32, fazla kilolu birey sikligi %34.8 ve diyabet prevalansi %12.1 (STEPS 2017, ön sonuçlar) bulunmustur. Çocukluk çaginda obezite orani 7-8 yas grubunda %9.9, fazla kilolu çocuk orani ayni yas grubunda %14.6 iken, ortaokul çocuklarinda obezite sikligi %12.4'e ve fazla kilolu çocuk sikligi %21'e yükselmektedir.

"Türkiye Beslenme Rehberi"nde ve DSÖ ile diger uluslararasi önerilerde; tüm serbest sekerlerden alinan enerjinin, günlük enerji (kalori) miktarinin % 10'unu geçmemesi ve bazi ülkelerde ise daha da azaltilmasi önerilmektedir.

Yapilan degerlendirmeler isiginda Bilim Kurulu tarafindan gelistirilen asagidaki öneriler kamuoyu dikkatine sunmaktadir:

Her türlü seker tüketiminin azaltilmasi için gerekli tüm tedbirlerin alinmasi sübvansiyonlarin gözden geçirilmesi, vergilendirme, bilgilendirme ve farkindalik girisimleri vb.)
Halen %10 olan NBS kotasinin (üretiminin) artirilmamasi ve gidalarda kullaniminin sinirlandirilarak siki denetiminin saglanmasi,
Yiyecek ve içecek etiketleri üzerindeki seker içeriginin, elde edilis kaynagi ve früktoz orani belirtilmek suretiyle Türk Gida Kodeksi seker tebligine uygun sekilde "seker", "glikoz surubu", "yüksek früktozmisir surubu", "invert seker" vb seklinde açik olarak yazilmasinin saglanmasi,
Saglikli beslenmenin tesvik edilmesi çalismalari kapsaminda; endüstri tarafindan reformülasyon yapilarak, yüksek fruktozlu misir surubu kullanim miktarinin asgari düzeye indirilmesine destek olunmasi,
Toplumumuzda seker tüketiminin azaltilmasi için tüketicinin bilgilendirilmesi, tüm topluma bebeklik ve çocukluk çagindan itibaren saglikli beslenme kültürünün tesis edilmesi konusunda dengeli beslenme politikalarin gelistirilmesi,
Saglik Bakanligi'nin koordinatörlügünde ilgili tüm sektörlerle ve kamu kuruluslariyla isbirliginin saglanmasi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygi ile sunulur.

Saglik Bakanligi; 14.03.2018
İlgili Haberler
Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?
15.03.2018
NISASTA BAZLI SEKERLERIN (NBS) SAGLIGA ETKILERI
14.03.2018
Besin Güvenligi ve Hijyen
13.03.2018
Çölyak Belirtileri, Tanisi ve Komplikasyonlari
16.01.2018
3-4 Ekim Dünya Yürüyüs Günü
04.10.2017
Çölyak nedir, hangi yaslarda görülür?
13.02.2017

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

İletişim   |   Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim