Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Haberler Anasayfa
 Genel Sağlık
   Son Dakika
   Hastalıklar
   Organ Nakli
   Hormonlar
 Çocuk Sağlığı
 Ağız ve Diş Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Kadın Sağlığı
 Gebelik
 Ruh Sağlığı
 Spor ve Sağlık
 Spor Aletleri
 Erkek Sağlığı
 Dengeli Beslenme ve Diyet
 Alerji ve Enfeksiyon
 Kalp ve Damar Sağlığı
 Göz Sağlığı
 Ortopedi
 Tamamlayıcı Tıp
 Cilt Sağlığı
 Sindirim Sistemi

Besin Güvenligi ve Hijyen

Kisisel hijyen, bireyin kendi sagligini devam ettirmesi için yaptigi özbakim uygulamalarini içerir. Bireyin kendi vücudunu ve giyeceklerini temiz tutmasi ve temizlemesi kisisel hijyenin amacidir.

Hijyen Nedir?

Sözcük anlami, saglik bilimi demektir. Saglikli anlamina gelen Hygies, mitolojide tibbin babasi olarak bilinen Eskülap'in kizi Hygiea'dan gelmektedir. Günümüzde sagligi koruma uygulamalarinin tümüne hijyen denmektedir.

Hijyen Ile Ilgili Tanimlar
Hijyen ile iliskili çesitli tanimlar kullanilmaktadir. Bu terimler asagida siralanmistir.

Temizlik: Bir yüzey üzerinde mekanik ya da kimyasal etki gösteren ve estetik yönden görünümü bozan her türlü kirin ortamdan uzaklastirilmasidir.

Dezenfeksiyon: Patojen mikroorganizmalarin ve çok dirençli olmayan diger mikroorganizmalarin tahrip edilmesi, ortamin hijyenik hale getirilmesi için sicak ya da soguk su ve deterjan ya da kimyasal maddelerin uygulandigi tüm islemlere dezenfeksiyon islemleri denir.

Sterilizasyon: Herhangi bir maddenin veya cismin birlikte bulundugu tüm mikroorganizmalarin her türlü canli ve aktif sekillerinden temizlenmesidir. (vejetatif ve spor sekillerinin öldürülmesi)

Dezenfektan: Dezenfektan maddeler patojen mikroorganizmalarin tahrip edilmesi için kullanilan kimyasal maddelerdir. Ancak bunlarin bakteri sporlarini ve tüm virüsleri öldürmeleri beklenmez.

Sanitasyon: Genelde mikroorganizma sayisinin emniyetli bir seviyeye düsürülmesi sanitasyon olarak tanimlanir. Bilimsel olarak da mikroorganizmalarin 30 saniye içinde %99.9 ölümü seklinde ifade edilir.

Sanitizer: Dezenfektan ile sanitizer arasindaki en önemli fark seyreltme sirasinda karsimiza çikmaktadir ve bu nedenle de konsantre olan dezenfektan maddelerin patojenleri öldürme olasiliklari çok daha yüksek olmaktadir.

Antisepsi: Patojen mikroorganizmalarin üremelerini durdurmak veya öldürmek için canli doku üzerine kimyasal maddelerin uygulanmasidir. Antisepsi için kullanilan kimyasal maddelere antiseptik denir.

Düz sabun: Antimikrobiyal içermeyen ya da sadece koruyucu olacak kadar içeren deterjani ifade eder. Kir ve beraberindeki mikroorganizmalarin fiziksel olarak giderilmesi amaci ile kullanilir.

El hijyeni: El yikama, antiseptik ile yikama, antiseptik ile ovma gibi uygulamalari kapsayan genel bir tanimdir.

Besin hijyeni: Besin maddelerinin saglikli olmasi için alinmasi gereken tüm tedbirleri ifade eder.

Kisisel HijyenKisisel hijyen, bireyin kendi sagligini devam ettirmesi için yaptigi özbakim uygulamalarini içerir. Bireyin kendi vücudunu ve giyeceklerini temiz tutmasi ve temizlemesi kisisel hijyenin amacidir.

Kisisel hijyen; el ve vücut temizligi, çalisilirken giyilecek uygun is kiyafetlerinin (önlük, eldiven, maske, kep vb.) seçimi, kiyafetlerin temizligi ve personelin genel sagligi gibi konulari kapsar.

El YikamaKisisel temizligimizde, ellerimizin temizligi çok önemlidir. Çünkü eller, günlük yasantimizda çevremiz ile her türlü baglantimizi saglayan, gün boyunca sürekli kirlenen ve bu nedenle de bol miktarda bakteri barindiran organimizdir. El temizligi bireysel hijyenin ilk adimidir. El yikama, günlük yasanti içinde her seyden önce kisinin kendi sagligi için önemliyken, çalisma ortaminda, diger kisilerin sagligi için de önem kazanmaktadir.

Kisi tüm dis ortam kirleticilerinin sürekli etkisi altindadir. Eliyle dis ortamdaki bir çok kirletici etmene dokunur. Ayakkabilariyla gezerken kirletici bir takim ögeler basar. Tozlar vücuduna ve saçlarina konar. Insan derisi bir dereceye kadar disaridan gelen kirleticilere karsi koruyucu bir engel olusturmaktadir. Ancak derideki çatlaklar, yaralar bir takim hastalik etkenlerinin kolayca vücuda girmesine neden olabilir.

El Yikama Teknigi
• El yikama öncesinde taki ve mücevher gibi aksesuarlar çikarilir, akmakta olan su altinda eller islatilir.
• Bilekler, avuç içi, ellerin sirt ve parmak aralari ile tirnaklarin kenar ve uçlari sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovusturulur.
• Eller su altinda iyice durulanir.
• Eller bileklerden baslayarak kagit havlu ile kurulanir.
Ayni kagit havlu ile musluk kapatilir.

Besin HijyeniBesinlerde fiziksel, kimyasal, biyolojik ve duyusal özelliklerin toplami kaliteyi olusturmasina ragmen, saglik açisindan güvence en fazla aranan kalite özelligidir. Besin maddelerinin hijyenik kosullarda üretilip, hijyen zinciri bozulmadan tüketiminin saglanmasi saglikli beslenmede önemli bir kriterdir. Besinlerin üretiminden tüketiciye ulasana kadar geçen islemler zincirinde, çesitli kaynaklardan bulasan mikroorganizmalar uygun kosullarda hizla çogalarak besinlerin duyusal kalitesinin bozulmasina, ekonomik kayiplara ve besin kaynakli hastaliklarin ortaya çikmasina neden olabilmektedir.

Besin kaynakli enfeksiyonlar hem gelismis hem de gelismekte olan ülkelerin en önemli halk sagligi sorunlari arasinda yer almaktadir. FAO (Gida Tarim Örgütü) ve WHO, Besin Güvenligi Uzman Komitesi, kontamine besin tüketiminden dogan besin kaynakli hastaliklarin dünyadaki en sik görülen saglik sorunu oldugunu isaret etmektedir.

Yasamin sürdürülebilmesi ve sagligin korunmasi için yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. Bu gereksinimin besinlerle karsilanmasi açisindan güvenli gida tüketimi bir zorunluluktur. Oysaki; yasamimizin temel maddesi olan besinler, satin almadan tüketime kadar geçen asamalarda hijyenik kosullarin yeterince saglanamamasi nedeniyle zararli hale gelebilmekte ve sagligimiz için gizli bir tehlike olusturabilmektedir.

Besin güvenliginin saglanmasi ve besin kaynakli hastaliklarin önlenmesinde besinleri;

• Satin alma,
• Depolama,
• Hazirlama ve pisirme ile
• Servisi esnasinda hijyen kurallarina uyulmalidir.

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenme/besin-guven; 13.03.2018
İlgili Haberler
Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?
15.03.2018
NISASTA BAZLI SEKERLERIN (NBS) SAGLIGA ETKILERI
14.03.2018
Besin Güvenligi ve Hijyen
13.03.2018
Çölyak Belirtileri, Tanisi ve Komplikasyonlari
16.01.2018
3-4 Ekim Dünya Yürüyüs Günü
04.10.2017
Çölyak nedir, hangi yaslarda görülür?
13.02.2017

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

İletişim   |   Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim