Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Haberler Anasayfa
 Genel Sağlık
 Çocuk Sağlığı
 Ağız ve Diş Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Kadın Sağlığı
   Kadın Hastalıkları
   Doğum Kontrolü
   Menapoz
 Gebelik
 Ruh Sağlığı
 Spor ve Sağlık
 Spor Aletleri
 Erkek Sağlığı
 Dengeli Beslenme ve Diyet
 Alerji ve Enfeksiyon
 Kalp ve Damar Sağlığı
 Göz Sağlığı
 Ortopedi
 Tamamlayıcı Tıp
 Cilt Sağlığı
 Sindirim Sistemi

Menapoz Döneminde Beslenme

Menopozda, organizmada önemli degisiklikler olusmaktadir. Bunlarin basinda, hormonal degisiklikler gelir. Bu durum kadinlarin vücutlarindaki pek çok sistemi etkilemktedir

Menopoz, dogurganlik yeteneginin kayboldugu 48-55 yas arasi dönemdir.Beslenme durumu, sosyo-ekonomik durum, asiri alkol ve asiri kahve içilmesi menopozu etkileyen faktörler arasindadir.

Menopozda, organizmada önemli degisiklikler olusmaktadir. Bunlarin basinda, hormonal degisiklikler gelir. Hipofizden salgilanan hormonlarda artis gözlenir. Düzgün adet görme ve üreme fonksiyonunu olusturan sistemdeki bozukluklar nedeniyle yumurtalik fonksiyonu azalir. Bunun sonucunda kadin için önemli bir hormon olan östrojenler düser, gonadotropinlerde artis ortaya çikar ve kadinda önemli saglik problemleri gözlenir.

Psikoendokrin Degisiklikler: Bunlar bas agrisi, sinirlilik, uyku bozukluklari, depresyon, asiri terleme, halsizlik ve yorgunluktur.

Ciltte Olusan Degisiklikler: Deride gevseme, incelme, transparan bir görünüm, damarlarin belirgin hale gelmesi, yaralarin geç iyilesmesi ve morluklar olusur.

Üregenital Sistemdeki Degisikler: Östrojen eksikliginde vajen epiteli de incelir.Mikroorganizmalarin üremesine uygun hale gelir.

Enerji Harcamasindaki Degisikler: Menopoz döneminde vücutta olusan bazi degisiklikler (hormonal degisiklikler vb.) nedeniyle enerji harcamasinda azalma olusur. Bunlarin sonucunda sismanlik gelisir.

Vücut Kompozisyonundaki Degisiklikler: Vücut kompozisyonundaki degismenin nedeni olarak; fiziksel aktivitenin azalmasi ve hormon düzeylerindeki azalma gösterilmektedir. Menopoz sonrasi östrojen düzeyindeki azalma besin alimi, fiziksel aktivite seviyesi ve adipoz doku dagilimini etkileyebilmektedir.

Menopoza girmis kadinlarda kardiyovasküler hastaliklar, osteoporozis gibi hastaliklarin gelisme riski fazladir. Kardiyovasküler hastaliklarin gelismesinde sadece östrojen hormonu degil menopoz öncesi kadinin beslenme durumu (hayvansal kaynakli yaglarin yüksek oranda tüketilmesi gibi), sismanlik, sigara kullanimi da menopoz sonrasi etkendir.

Osteoporozis kemiklerden kalsiyum kaybinin artmasi sonucunda kemiklerin kolaylikla kirilmasi hastaligidir ve menopoza girmis kadinlarda daha sik görülür.

Çocuk ve adölesanlarda kemik olusumu kaybindan fazladir. 30 yasindan sonra kemik kaybi baslar.Genelde kadinlarin kemik mineral yogunlugu erkeklerden düsüktür.Kemik kaybi hizi menopozda önemli ölçüde artar. Menopozdan sonraki kemik kaybinin esas nedeni östrojen yetersizligidir.

Yüksek düzeyde kafein, protein ve sodyum idrarda kalsiyum atimini arttirir. Fosfat içeren içeceklerin asiri tüketilmesi de kemik yogunlugunu azaltir. Antikoagulan, antiasit ilaçlar, alkol, barbitüratlar ve sigara osteoporoz riskini arttirir.

Osteoporozisten Korunmak Için Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar
• Her yas döneminde yeterli kalsiyum tüketilmelidir.
Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Sütün disinda özellikle yesil yaprakli sebzeler, kuru baklagiller ve pekmez kalsiyumdan zengindir.
• Mineral içerigi yüksek sert sularin içilmesi tercih edilmelidir.
• D vitamini gereksinimi karsilanmalidir. Günes isinlarindan uygun sekilde ve düzenli olarak yararlanilmalidir. Kis günlerinde ögle vakitleri, yaz aylarinda ise kusluk ve ikindi vakitlerinde güneslenilmelidir.
• Içme ve kullanma sularinin florid içeriginin litrede 0.7-1.2 mg düzeyinde olmasi kemik ve dis sagligi açisindan önemlidir.
• Asiri posa tüketiminden sakinilmalidir.
• Asiri protein tüketiminden kaçinilmalidir. Çünkü yüksek proteinli diyet idrarla kalsiyum atimini arttirir ve osteoporozis için önemli bir risk faktörüdür.
• Asiri fosfor tüketiminden kaçinilmalidir. Proteinli besinler genelde fosfordan da zengindir.Protein yeterli düzeyde alinirsa asiri fosfor alimi da önlenir.
• Yemeklere asiri tuz eklemekten ve tuzlanmis besinleri asiri tüketmekten sakinilmalidir. Çünkü asiri tuz, idrarla kalsiyum atimini arttirmaktadir.
• Sigara içilmemelidir. Sigara kan kortizon düzeyini artirarak 25-hidroksi D vitamininin, Aktif sekli 1-25 dihidroksi D vitaminine dönüsümünü azaltir. Ayni sekilde kandaki C vitamini düzeyini ve serum östrojen düzeyini de düsürür.
• Düzenli fiziksel aktivitede bulunulmalidir. Fiziksel aktivite gençlikte kemik kütlesini arttirir, yaslilikta ise kemik kaybini önler.Her gün en az 30 dakika yürüyüs gereklidir.
• Alkolden sakinilmalidir. Alkol, kemik olusum hücrelerini harap eder ve kalsiyum emilimini bozar.
• Asiri incelikten kaçinilmalidir. Beden Kütle indeksi 25'in altina inmemelidir.Çünkü menopozdan sonra vücut, yag dokusundakiöstrojenden de yararlanmaktadir.
• Özellikle aliminyum içeren antiasitlerden, kortizonlu ilaçlardan sakinilmalidir.
• Asiri kafein tüketilmemelidir. Kafein içeren içeceklerin sik tüketiminden kaçinilmalidir.
Osteoporozis, menopozda görülen en önemli saglik sorunudur.Yukaridaki beslenme önerilerinin yani sira, menopozda kardiyovasküler hastalik ve sismanlik riskinin yüksek olmasi nedeniyle diyetin enerjisi ve yag oranina da dikkat edilmelidir.

Halk Sagligi Genel Müdürlügü; 16.03.2018
İlgili Haberler
Menapoz Döneminde Beslenme
16.03.2018
2011 Kadın Kanserleri Yılı
01.04.2011
40 Yaş Üzeri Kadınlarda Beslenme ve Sağlık
01.02.2010
Kanser Taraması
01.02.2010
Doğum Kontrolü: Sakıncalı Uygulamalar
17.07.2009
Doğum Kontrolü: Etkisi Tartışmalı Yöntemler
17.07.2009

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

İletişim   |   Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim