Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Haberler Anasayfa
 Genel Sağlık
 Çocuk Sağlığı
 Ağız ve Diş Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Kadın Sağlığı
 Gebelik
 Ruh Sağlığı
 Spor ve Sağlık
 Spor Aletleri
 Erkek Sağlığı
 Dengeli Beslenme ve Diyet
   Diyetler
   Dengeli Beslenme
   Vitaminler ve Mineraller
   Besin Değerleri
 Alerji ve Enfeksiyon
 Kalp ve Damar Sağlığı
 Göz Sağlığı
 Ortopedi
 Tamamlayıcı Tıp
 Cilt Sağlığı
 Sindirim Sistemi

Obezitenin Tedavisi

Obezite tedavisi, bireyin kararliligi ve etkin olarak katilimini gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir.

Obezite olusmadan korunma büyük önem tasimaktadir.

Obeziteden korunma, çocukluk çaginda baslamalidir. Çocuk ve adolesan döneminde olusan obezite, yetiskinlik dönemi obezitesi için zemin hazirlamaktadir. Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularinda bilgilendirilmelidr. Obezite tedavisi, bireyin kararliligi ve etkin olarak katilimini gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Obezitenin etiyolojisinde pek çok faktörün etkili olmasi, bu hastaligin önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmasik hale getirmektedir. Bu nedenle obezite tedavisinde hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapistten olusan bir ekip gerekmektedir.

Obezite tedavisinde amaç, gerçekçi bir vücut agirligi kaybi hedeflenerek, obeziteye iliskin morbidite ve mortalite risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme aliskanligi kazandirmak ve yasam kalitesini yükseltmektir. Vücut agirliginin 6 aylik dönemde %10 azalmasi, obezitenin yol açtigi saglik sorunlarinin önlenmesinde önemli yarar saglamaktadir.

Obezite tedavisinde kullanilan yöntemler 5 grup altinda toplanmaktadir. Bu yöntemler;

1.Tibbi beslenme (diyet) tedavisi,

Obezitenin tedavisinde tibbi beslenme tedavisi anahtar rol oynamaktadir. Obezitede beslenme tedavisi ile:

• Vücut agirliginin, boya göre olmasi gereken (BKI= 18.5 – 24.9 kg/m2) düzeye indirilmesi hedeflenmelidir. Tibbi beslenme (diyet) tedavisinin bireye özgü oldugu unutulmamalidir. Baslangiçta belirlenen hedefler, bireyin olmasi gereken ideal agirligi olabildigi gibi, ideal agirliginin biraz üzerinde de olabilir.

• Uygulanacak zayiflama diyetleri yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ile uyumlu olmalidir. Amaç, bireye dogru beslenme aliskanligi kazandirilmasi ve bu aliskanligini sürdürmesidir.

• Vücut agirligi boya göre olmasi gereken (BKI= 18.5 – 24.9 kg/m2) düzeye geldiginde tekrar agirlik kazanimi önlenmeli ve kaybedilen agirlik korunmalidir.

2.Egzersiz tedavisi
Egzersiz tedavisinin agirlik kaybini saglamadaki etkisi halen tartismali olsa da, fiziksel aktivitenin yag dokusu ve karin bölgesindeki yaglanmayi azalttigi, diyet yapildiginda görülebilen kas kütle kayiplarini önledigi kesin olarak kabul edilmektedir. Egzersiz tedavisi ile, tibbi beslenme tedavisini destekleyici nitelikte bireylerin agirlik kazanimlari engellenebilmekte, zayiflama ve tekrar agirlik kazanmanin önlenmesi saglanmaktadir.

Yetiskinlerin her gün ortalama 30 dakika orta siddette egzersiz yapmasi önerilmektedir. Bu düzey bir aktivite günlük 840kj (200kkal) enerji tüketimini saglar. Obez kisilerde her gün fiziksel olarak aktif olmak amaçlanmaktadir. Enerji harcamasi kisinin vücut agirligi ve aktivite siddetine göre degisir.

Egzersiz tedavisinin temel ilkeleri asagida belirtilmistir :
• Egzersizin Türü ; Yürüyüs, Günlük Yasam Aktivitelerinde Artis, Direnç Egzersizleri
• Egzersizin Sikligi; Her gün veya en az 5 gün/hafta
• Egzersizin Süresi; 40-60 dk/günde 1 kez, 20-30 dk/günde 2 kez
• Egzersizin Siddeti; Maksimal Oksijen Tüketiminin % 50-70'i

Obez bireyde, egzersiz programinin uygulanmasinda dikkat edilmesi gereken en önemli konular, enerji harcamasini artirirken yaralanma riskinin en düsük düzeyde tutulmasidir. Önerilen egzersiz programi, bireye özgü olmali, eglenceli, uygulanabilir ve bireyin günlük yasam aliskanliklari ile uyumlu olmalidir.

3.Davranis degisikligi tedavisi

Vücut agirliginin denetiminde davranis degisikligi tedavisi, fazla agirlik kazanimina neden olan yemek yeme ve fiziksel aktivite ile ilgili olumsuz davranislari olumlu yönde degistirmeyi veya azaltmayi, olumlu davranislari ise pekistirerek yasam biçimi haline gelmesini amaçlayan bir tedavi seklidir. Davranis degisikligi tedavisinin basamaklari:
1. Kendi kendini gözlemleme
2. Uyaran kontrolü
3. Alternatif davranis gelistirme
4. Pekistirme, kendi kendini ödüllendirme
5. Bilissel yeniden yapilandirma
Sosyal destek6.

4.Farmakolojik tedavi
Obezite tedavisinde kullanilacak ilaçlar hafif ve orta derecede agirlik fazlaligi olan bireyler için uygun degildir. Kullanilan ilaçlarin, saglik yönünden güvenirliliginin saptanmis olmasi, obeziteye neden olan etiyolojiye uygun bir etki göstermesi, kisa ve uzun dönemde önemli yan etkisinin olmamasi ve bagimlilik yapmamasi ve bu tür ilaçlarin mutlaka hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanilmasi gerekliligi büyük önem tasimaktadir.

Obezite tedavisinin basarili olmasi için hastanin ilaç tedavisinin yani sira tibbi beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisini sürdürmeyi kabul etmesi ve düzenli olarak kontrollere gelmesi gerekmektedir.

5.Cerrahi tedavi

Obezitede cerrahi yaklasim temelde ikiye ayrilir. Besinlerle alinan enerjinin azaltilmasina yönelik bariyatrik cerrahide hedef, besinlerin gastrointestinal sistemde emilimlerini azaltmaktir. Bu amaçla bypass, gastroplasti, gastrik bantlama, gastrik balon vb. yöntemleri kullanilir. Rekonstrüktif cerrahide ise amaç; vücudun çesitli bölgelerinde lokalize olmus mevcut yag dokularinin uzaklastirilmasidir. Bu tedavi estetik agirliklidir ve eger hasta obezite tedavisinin gereklerini yerine getirmezse yag birikimi tekrar gerçeklesmektedir.

Saglik Bakanligi; 03.02.2017
İlgili Haberler
Yaslilikta Beslenme
16.01.2018
Obezitenin Nedenleri
13.02.2017
Obezite Hakkinda 10 Gerçek
13.02.2017
Obezite Nedir?
13.02.2017
Obezitenin Tedavisi
03.02.2017
Obezitenin Yol Açtigi Saglik Problemleri
13.01.2017

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

İletişim   |   Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim