Sağlıklı Yaşam Cinsellik Şifalı Bitkiler Zayıflama Diyet Gebelik Doğum Sezaryen Çocuk Eğitimi

Haberler Anasayfa
 Genel Sağlık
 Çocuk Sağlığı
 Ağız ve Diş Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Kadın Sağlığı
 Gebelik
 Ruh Sağlığı
 Spor ve Sağlık
 Spor Aletleri
 Erkek Sağlığı
 Dengeli Beslenme ve Diyet
   Diyetler
   Dengeli Beslenme
   Vitaminler ve Mineraller
   Besin Değerleri
 Alerji ve Enfeksiyon
 Kalp ve Damar Sağlığı
 Göz Sağlığı
 Ortopedi
 Tamamlayıcı Tıp
 Cilt Sağlığı
 Sindirim Sistemi

Obezite Nedir?

Obezite günümüzde gelismis ve gelismekte olan ülkelerin en önemli saglik sorunlari arasinda yer almaktadir. Obezite genel olarak bedenin yag kütlesinin yagsiz kütleye oraninin asiri artmasi sonucu boy uzunluguna göre vücut agirliginin arzu edilen düzeyin üstüne çikmasidir.

Bilindigi üzere beslenme; anne karninda baslayarak yasamin sonlandigi ana kadar devam eden yasamin vazgeçilmez bir ihtiyacidir Insanin büyümesi, gelismesi, saglikli ve üretken olarak uzun süre yasamasi için gerekli olan besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarda alip vücutta kullanabilmesidir.

Karin doyurmak, açligi bastirmak, caninin çektigi seyleri yemek veya içmek degildir.

Günlük yasamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocugu, genç, yasli, isçi, sporcu, kalp-damar, seker, yüksek tansiyon hastaligi, solunum yolu bozukluklari vb.) yasa, cinsiyete, yaptigi ise, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalik durumuna göre degisen günlük enerjiye ihtiyaci vardir.

Saglikli bir yasam sürdürmek için, alinan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulmasi gerekmektedir.

Yetiskin erkeklerde vücut agirliginin %15-18'i, kadinlarda ise %20-25'ini yag dokusu olusturmaktadir. Bu oranin erkeklerde %25, kadinlarda ise %30'un üstüne çikmasi obeziteyi olusturmaktadir.

Günlük alinan enejjinin harcanan enerjiden fazla olmasi durumunda, harcanamayan enerji vucutta yag olarak depolanmakta ve obezite olusumuna neden olmaktadir.
Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelismeler, yasami kolaylastirmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sinirlamistir.

Anlasilacagi üzere obezite; besinlerle alinan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olmasi ve fazla enerjinin vücutta yag olarak depolanmasi (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çikan, yasam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalik olarak kabul edilmektedir.

Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) tarafindan da obezite, sagligi bozacak ölçüde vücutta asiri yag birikmesi olarak tanimlanmistir.

Saglik Bakanligi; 13.02.2017
İlgili Haberler
Yaslilikta Beslenme
16.01.2018
Obezitenin Nedenleri
13.02.2017
Obezite Hakkinda 10 Gerçek
13.02.2017
Obezite Nedir?
13.02.2017
Obezitenin Tedavisi
03.02.2017
Obezitenin Yol Açtigi Saglik Problemleri
13.01.2017

Hastalıklar > Dahiliye, Vüdudumuz, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KBB), Kalp Damar, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dermatoloji (Deri Hastalıkları), Ortopedi, Göz Hastalıkları, Üroloji (Bevliye), Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Diş Hastalıkları

Sağlık Rehberi > Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler (İstanbul), Tedavi Merkezleri, Doktorlar, Sağlık Sigortası, Tüp Bebek, Aile Sağlığı, Kadın, Güzellik ve Lazer Epilasyon, İlaç Şirketleri, Sağlık Dernekleri

Sağlık Kitapları > Sağlıklı ve Doğal Yaşam, Şifalı Bitkiler, Sağlıklı Beslenme, Zayıflama ve Diyet, Cinsellik Eğitimi, Hamilelik, Doğum ve Sezaryen, Bebek Bakımı ve Anne Çocuk Sağlığı, Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi, Tıp Sözlükleri

Şifalı Bitkiler > Bitkiler, Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, Baharatlar

MedikalSözlük sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi amaçlar.
Sağlık probleminiz olduğunu fark eder etmez kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine
lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

İletişim   |   Ekoorganik %100 Katkısız Ürünler   |   E-devlet uygulamalarına hızlı erişim